TEFAS

 

www.fonturkey.com.tr  |  www.fundturkey.com.tr

 

TEFAS, Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’dur. Tüm yatırım fonlarına tek terminal üzerinden erişim imkanı sağlayan TEFAS, SPK’nın izniyle Türkiye’de kurulmuş bir platformdur. TEFAS yerli, yabancı, bireysel ve kurumsal yatırımcılar için hizmet vermektedir. TEFAS’tan faydalanabilmek için SPK yetki belgesi bulunan herhangi bir aracı kurum veya banka nezdinde hesabı bulunan bir yatırımcı olmak gerekmektedir.

 


TEFAS’ ın Yatırımcılar İçin Önemi


TEFAS kurulmadan önce, yatırımcılar sadece yatırım hesaplarının bulunduğu bankanın ya da aracı kurumun fonlarını alıp satabilmekteydiler. Bu durum yatırımcıları sınırlamakta ve diğer alternatifleri bloke etmekteydi. TEFAS’tan önce Bizim Menkul Değerler A.Ş. fonlarından biriyle ilgilenen bir yatırımcının, kurumumuz nezdinde hesap açtırması gerekmekteydi. TEFAS’ın yatırımcılar için en büyük önemi, yatırımcının sadece yatırım hesabının olduğu kurumun fonlarına ulaşması yerine sayısız birçok diğer fona da erişimini mümkün kılmasıdır. Bu şekilde yatırım fonu almayı düşünen bir yatırımcı, kendi için en uygun yatırım fonunu seçme şansı bulacaktır. TEFAS yatırımcılara, tüm yatırım fonlarını ve diğer yatırım alternatiflerini göz önüne alarak, varlık dağılımı ve performans açısından bir karşılaştırma yapıp kendileri için en uygun fonu seçebilme özgürlüğü tanımaktadır. Ayrıca yatırımcılar hem Türkiye’den hem de Yurtdışından bu platformdaki fonlara ulaşıp alım-satım yapabileceklerdir.

 


Fonların Karşılaştırmalı Getiri ve Portföy Dağılımına Ulaşma


Tüm fonların tarihsel getirisi ve portföy dağılımı verilerine ulaşmak için TEFAS’ın resmi internet sitesi olan www.fonturkey.com.tr veya www.fundturkey.com.tr adreslerini ziyaret etmek yeterli olacaktır.
 

Ayrıca yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları alabilmeleri adına dönemsel getiri, riske göre düzeltilmiş getiri gibi araştırma yapabilecekleri ve kendileri için doğru kararlar alabilecekleri alanlar da bulunmaktadır.

 


TEFAS Üzerinden Fon Alım - Satım İşlemleri


TEFAS üzerinden fon alım-satım işlemleri yapabilmek için yatırımcının hesabının bulunduğu banka veya aracı kurumun şubesi ya da internet şubesi aracılığıyla istenilen fonun alımının yapılması mümkündür. Eğer yatırımcı şube aracılığıyla işlem yapmayı tercih ederse müşteri temsilcisine talebini iletmesi yeterli olacaktır. Yatırımcının internet şubesi üzerinden işlem yapmayı tercih etmesi durumunda ise  “Yatırım Fonları” butonunun altında bulunan “TEFAS Fonları” veya “Diğer Kurum Fonları” başlıkları altında tüm fonlara erişimi sağlanmaktadır.

 


İşlem Komisyonu


Yatırımcılar TEFAS işlemleri için herhangi bir ilave komisyon ödemesi yapmayacaklardır.